Imieniny:   
napisz foto Fryzowie w Lipnicy 1-3.10.2005 Strona główna Wstecz
poczta  foto

    1 października (w sobotę) 2005 roku do Gdańska przyjechała kolejna grupa nauczycieli z zaprzyjaźnionej Fryzji. Jest to już trzecia grupa, która odwiedza naszą kaszubską ziemię. I tym razem wszyscy goście zostali zabrani z lotniska do Gdańska. Tam towarzyszyli im reprezentanci z każdej ze współpracujących kaszubskich szkół (Kramarzyny, Tuchomie, Lipnica). Przybyli goście mieli tu okazję zapoznać się z najnowszą historią Polski poprzez zwiedzanie m.in. Muzeum Solidarności i Pomnika Poległych Stoczniowców. Po tak wyczerpującym dniu na nocleg udali się do Pucka. Następnego dnia przygotowano spotkanie w Jastrzębiej Górze z Arturem Jabłońskim - prezesem zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, po którym wszyscy rozjechali się do swoich miejscowości. Naszych gości, czyli pana Siemona i panią Sjoerdtje, do swojego domu przyjął pan dyrektor Andrzej Lemańczyk, a towarzyszyła mu pani Bogusława Świontek Brzezinska. W poniedziałek przed południem przyjęliśmy naszych gości w szkole. Mogli oni zatem z bliska przyjrzeć się realiom panującym w naszej szkole, a także zobaczyć to, co przygotowaliśmy specjalnie na ich wizytę. Był to między innymi montaż słowno - muzyczny w języku niemieckim przygotowany przez klasy szóste szkoły podstawowej. Wręczyliśmy im również sporo podarków, jakie przygotowali nasi uczniowie dla swoich rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły: album o naszej szkole i Kaszubach, prace przedstawiające rękodzieło ludowe Kaszub. Cała wizyta nie trwała jednak zbyt długo. Czasu mieliśmy niewiele, a tak wiele do pokazania. Po obiedzie, zjedzonym w szkolnej stołówce, w towarzystwie naszych gości Siemona, Sjoerdtje, dyrektora Andrzeja Lemańczyka, Elżbiety Martin i Tomasza Drzazgi udaliśmy się szkolnym autobusem na zwiedzanie najbliższych okolic. Najpierw dodarliśmy do Piaszna, gdzie znajduje się drewniana wieża widokowa oraz rekonstrukcja wioski Gotów. Z historią powstania wioski, dalszymi planami rozbudowy i bogatymi zbiorami przedmiotów związanych z życiem na tej ziemi zaznajomił nas sam twórca i właściciel obiektu - pan Klemens Leman. Mieliśmy także sposobność posmakować swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem. Urok Góry Lemana oraz smak miejscowych tradycyjnych przysmaków wywarł na naszych gościach duże wrażenie.

Rozmiar: 35252 bajtów


   Kolejnym punktem programu był cmentarz leśników na Bukowej Górze, gdzie przywitał nas Jarosław Czarnecki. W bardzo interesujący sposób przedstawił nam wszystkim historię owych leśników i powstałego tam cmentarza.

Rozmiar: 42568 bajtów


   Po powrocie do szkoły zapoznaliśmy Siemone i Sjoerdtje z naszą biblioteką i jej zasobami przeznaczonymi do nauki języka kaszubskiego. Publikacje wykorzystywane do nauki języka kaszubskiego bardzo ich zainteresowały. Po południu odbyło się jeszcze kameralne spotkanie z naszymi nauczycielami, które zamykało cały pobyt Siemone i Sjoetrdtje w naszej szkole.


Rozmiar: 27705 bajtów


   Wieczorem dyrektor Andrzej Lemańczyk oraz Bogusia Świontek Brzezinska odwieźli naszych gości do Borzestowa, gdzie przygotowano dla wszystkich huczne pożegnanie. Tak oto zakończyła się wizyta na Kaszubach. Do zobaczenia zatem we Fryzji!

Lipnica, październik 2005.
Opracowała: Lucyna Modrzejewska

strona główna  Wstecz  Do góry
Admin:  gimnazjum@zslipnica.info