Imieniny:   
napisz foto Kaszubi w holenderskiej Fryzji - wrzesień 2010 Strona główna Wstecz
poczta  foto

Albumy foto
Rozmiar: 1310 bajtów

    Z rewizytą do dalekiej Fryzji w Holandii udała się grupa dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli z Zespołu Szkół w Lipnicy. 28- osobowa grupa, z dyrektorem Andrzejem Lemańczykiem na czele gościła w Holandii pięć dni od 20 do 24 września 2010 roku. Rok temu o tej samej porze szkoła lipnicka miała okazję po raz pierwszy gościć u siebie grupę z fryzyjskiej szkoły w Spannum. Zespół Szkół w Lipnicy współpracuje ze szkołą de Tarissing od trzech lat w ramach partnerstwa regionów ,,Naczynia połączone". Koordynatorem tegorocznego wyjazdu, który był efektem pracy, zarówno po stronie kaszubskiej, jak i fryzyjskiej, była Anna Jankowska - nauczycielka języka niemieckiego. Ona również wspierała grupę językowo podczas samego pobytu w Holandii. Kontakty listowne, e-maile, oraz wspólne działania zaowocowały kolejnym spotkaniem dwóch narodów. Celem wyjazdu było poznanie kultury, tradycji oraz zwyczajów życia codziennego Fryzów. Nie zabrakło także miejsca na promowanie i kultywowanie kaszubszczyzny. Pięciodniowy program wizyty wypełniony był licznymi atrakcjami.
Pierwszego dnia grupa wzięła udział w wieczorze przy ognisku, był grill oraz śpiewy w obu językach. Prawie wszyscy się już znali z pobytu na Kaszubach , więc nie trzeba było długo przełamywać lodów.
Drugiego dnia, wspólnie z rodzinami fryzyjskimi odwiedzili dwie farmy bydła oraz farmę kurczaków. Była to okazja do zobaczenia najnowszych technologii hodowli zwierząt. Po południu tego samego dnia odwiedzili stolicę Prowincji Leeuwarden a wieczorem 30-osobowa orkiestra dęta ze Spannum przygotowała dla gości z Polski krótki koncert, w którym nie zabrakło także naszych utworów.
Na środę zaplanowano zwiedzanie południowej części Prowincji. Była wizyta w wiatraku de Rat w Ijlst, który pełni rolę tartaka wodnego czy w historycznej przepompowni parowej Wouda- Gemahl, która jest zarazem jedyną tego rodzaju na świecie. Dzień zakończył się zwiedzeniem miasteczka Hindeloopen, a w nim między innymi muzeum łyżwiarstwa oraz malowniczego portu jachtowego.
W czwartkowe przedpołudnie grupa odwiedziła farmę koni fryzyjskich w Spannum, pobliski kościół protestancki oraz typowy dom fryzyjski. Dzieci miały też zaplanowane na ten dzień wspólne zajęcia w szkole. Nasze dzieci grały fryzyjskie utwory na instrumentach, tworzyły słownik wyrazów w językach holenderskim, fryzyjskim i polskim oraz malowały na płytkach symbole kaszubskie i fryzyjskie. Po południu zaplanowano zajęcia sportowe oraz przejażdżki kanałami wodnymi. Wieczorem czekała na wszystkich wspólna biesiada fryzyjsko- kaszubska, gdzie grupa z Lipnicy miała okazję zaprezentować między innymi taniec kaszubski. Nie zabrakło również nauki tańca oraz kaszubskiego alfabetu dla naszych gospodarzy. Podczas tego wieczoru była okazja do wręczenia upominków dla szkoły fryzyjskiej. Były to między innymi kubki, foldery naszego regionu, alfabet kaszubski, kolaże zdjęć z poprzedniej wizyty oraz prace wykonane przez uczniów ze szkoły w Lipnicy. Nie zabrakło także kosza pełnego polskich smakołyków.
W piątek, po wspólnym śniadaniu i pożegnaniu się z rodzinami grupa z Lipnicy wyruszyła do Amsterdamu. Jadąc do dalekiej Holandii nie mogło zabraknąć wizyty w jej stolicy. Tam odwiedzili najważniejsze zakątki, a po długim spacerze zakończyli pobyt rejsem kanałami wodnymi.
Wieczorem wyruszyli w drogę do Polski. Wrócili do Lipnicy w sobotnie popołudnie pełni nowych wrażeń, doświadczeń, nowego spojrzenia na "inny kraj" oraz planów na przyszłość. Pożegnali się z Fryzją może tylko na rok, kiedy znów na Kaszuby przyjadą goście ze Spannum. Do tego czasu pozostaną listy, e-maile, telefony i wspólne zadania. Podczas pobytu we Fryzji nasza młodzież wzięła udział w wywiadach, zarówno radiowych jak i prasowych. Wszystkich urzekły tamtejszy krajobraz, uprzejmość i gościnność gospodarzy. Obie strony zbliżyły się jeszcze bardziej do siebie. A to jest dobry znak na przyszłość.

Relacja z wizyty oraz galeria zdjęć
http://www.detarissing.nl
lub
http://www.pcbo-littenseradiel.nl/De-Tarissing/Fotos.htmlAlbumy foto
Rozmiar: 1310 bajtów
strona główna  Wstecz  Do góry
Admin:  gimnazjum@zslipnica.info