z wydarzenia 2016/2017
      Imieniny:   
Z E S P Ó Ł    S Z K Ó Ł   -   G I M N A Z J U M   W   L I P N I C Y
napisz foto W y d a r z e n i a   2017/2018 Strona główna Wstecz
poczta  foto
     Czerwiec     
22.06. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018.

>> zobacz więcej w galerii >>Dnia 18 czerwca 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Z tej okazji zorganizowany został Drugi Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Wzięło w nim udział 10 uczestników z klas 4-7 Szkoły Podstawowej oraz 2 i 3 Gimnazjum. Występy uczniów oceniali nasi goście z Chin i Indii – Diksha, Yang, Andy i Udhish. Mięli oni nie łatwe zadanie, gdyż poziom był wyrównany. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobył Błażej Półczyński z klasy 5 a, który zaśpiewał piosenkę ,,Perfect” Ed Shearan’a. Na drugim miejscu uplasowała się Zuzanna Gliszczyńska z klasy 2 a gimnazjum, która pięknie zagrała na ukulele i zaśpiewała piosenkę ,,Can’t Help Falling In Love” Elvisa Presley’a. Trzecie Miejsce zdobył Cezary Wrycza z klasy 5 a, który wykonał utwór ,,Stand By Me” Ben’a E King’a. Wyróżnienia powędrowały do Aleksandry Kopp Ostrowskiej z klasy 3 b Gimnazjum oraz Agaty Wantoch-Rekowskiej z klasy 5a. Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i odwagi i mamy nadzieję, że zobaczymy jeszcze więcej uzdolnionych muzycznie uczniów w kolejnej edycji konkursu za rok.
W kolejnej części obchodów dnia, mogliśmy zobaczyć przedstawienie w języku angielskim- ,,Rzepka” - ,,Turnip” Juliana Tuwima w wykonaniu klasy 4a, skecz polsko-angielski pt. ,,Lekcja Języka angielskiego” oraz piosenkę zaśpiewaną w języku niemieckim przez klasy 6. Goście z Chin i Indii również się zaprezentowali, m.in. tańcząc taniec indyjski, grając i śpiewając. Uczeń – Karol Gierszewski z klasy 3 a Gimnazjum przygotował prezentację multimedialną z pobytu studentów w naszej szkole. Na koniec nadszedł czas na pożegnanie wolontariuszy, którzy przez 6 tygodni gościli w gminie Lipnica w ramach projektu ,,International Education”. Nie obeszło się bez łez. Cała społeczność szkolna zżyła się z całą czwórką i bólem serca musieliśmy powiedzieć im - ,,goodbye”. Na pewno ich nie zapomnimy! Przy okazji pożegnania gości, Pani Dyrektor podziękowała rodzinom, które ugościły Dikshę, Yang, Andiego i Udhisha, dając im dużo serca i ciepła rodzinnego, tak że czuli się jak w domu.
     

>> zobacz więcej w galerii >>     Maj     

W dniach 26-27 maja w Chmielnie odbył się finał dorocznego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Myślą przewodnią 47 już konkursu, były słowa ks. Antoniego Pelplińskiego - "Kaszëbë wòłają nas". Rywalizowali w nim zarówno najmłodsi jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli z całego województwa pomorskiego. To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Tym bardziej cieszy fakt, że w kategorii recytatorów z klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjalistów, pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Gliszczyńska, uczennica klasy IIa naszego gimnazjum.

     
źródło: fot. MD-Z (http://koscierski.info)


Nawiązaliśmy współpracę z organizacją AIESEC, która jest jedną z największych organizacji studenckich na świecie. Prowadzi ona międzynarodowe projekty wolontariackie, które kierowane są do młodych osób zainteresowanych praktycznym doświadczeniem w projektach odpowiadających na problemy ekonomiczne, ekologiczne i społeczno- kulturowe we współczesnym świecie. Nasz projekt to International Education. Językiem projektu jest język angielski. Celem jest zwiększenie jakości edukacji poprzez dostarczanie praktycznych warsztatów. Gościmy czterech wolontariuszy: 2 z Indii i 2 z Chin w wieku od 19 do 21 lat, od 14.05 do 03.06. Studenci śpią u rodzin. W ciągu dnia prowadzą lekcje w formie pogadanek, zajęć artystycznych, warsztatów. Po południu realizujemy wiele wspólnych przedsięwzięć. Wolontariusze uczestniczyli już z nami m.in. w wycieczce do Gdańska wraz z Centrum Solidarności, w wyjeździe do Opery Nova do Bydgoszczy, brali udział we wspólnej dyskotece i pokazali nam swoje tańce narodowe. Były także wspólne warsztaty kulinarne. W planach mamy jeszcze m.in. wyjazd do Gdyni z wizytą w Oceanarium, warsztaty gliniarskie oraz wspólne kajakowanie na Brdzie.

     


21.04. i 3.05. W IX Kaszubskim Festiwalu Polskich i Światowych Przebojów wzięło udział 55 uczestników w pięciu kategoriach wiekowych. Konkurs jest cykliczną imprezą, która ma zasięg wojewódzki i obejmuje cały region Kaszub. Podczas festynu gminnego z okazji obchodów 227. rocznicy Konstytucji 3 Maja najlepsi zaśpiewali po raz drugi w koncercie laureatów.

     Kwiecień     

27.04. Odbył się uroczysty apel przygotowany przez klasę IIa z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

18-20.04. Przez trzy dni trwał egzamin gimnazjalny: część humanistyczna, część matematyczno - przyrodnicza i język obcy nowożytny. Do egzaminu przystąpiło 43 uczniów z klasy IIIa i IIIb.

     Marzec     

27.03. Uczniowie trzecich klas uczestniczyli w targach edukacyjnych. Rozpoczęli je od wizyty w zakładzie produkcyjnym KARO w Sątocznie. Następnie odwiedzili Technikum Ekonomiczno-Usługowe w Bytowie, a targi zakończyli wizytą w firmie Drutex w Bytowie. W galerii znajdują się zdjęcia z tego wydarzenia.

21.03. Tegoroczne obchody Dnia Wiosny nasi uczniowie rozpoczęli od przygotowania sałatek jarzynowych i owocowych. Tradycyjnie odbył się konkurs ortograficzny oraz turniej warcabowy. Następnie każda klasa zaprezentowała na sali gimnastycznej montaż słowno-muzyczny dotyczący zdrowego odżywiania. Nasi uczniowie wymienili się przepisami na sałatki, które zamieszczamy poniżej.


15 marca 2018r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. W konkursie wzięło udział 52 uczniów w pięciu kategoriach: Żaczek, Maluch, Benjamin, Kadet i Junior. Uczniowie rozwiązywali test przez 75 minut, po napisaniu każdy uczestnik otrzymał układankę zakręcone druciki

W dniach 12 -14 marca 2018 odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej szkoły.

W niedzielę 11 marca 2018 r. w godz. od 10:00 do 16:00 w Zespole Szkół w Lipnicy odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod nazwą „Pomóż Marysi i Innym”. Akcja zorganizowana została wspólnie z Fundacją DKMS nad którą patronat honorowy sprawował Starosta Bytowski – Leszek Waszkiewicz. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy, rodziców i nauczycieli, zarejestrowaliśmy w tym dniu 126 potencjalnych dawców szpiku dla małej Marysi i innych, którzy czekają na swoją szansę.

Marysia urodziła się 12 stycznia 2018 r. Tuż po jej narodzinach zdiagnozowano białaczkę. Obecnie dziewczynka przyjmuje chemię i sterydy oraz czeka na swojego genetycznego bliźniaka, ponieważ niezbędny jest przeszczep szpiku kostnego.

Dziękujemy wszystkim, którzy zawitali do nas w tym dniu i zechcieli oddać swój materiał genetyczny.

     


     Luty     

19.02.2018r. – Festiwal Nauki. W tym dniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach z robotyki i eksperymentów, brali również udział w efektownych pokazach naukowych.

     Styczeń     

14.01. Tegoroczny XXVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegał pod hasłem "Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Pieniądze na ten cel zbierali gimnazjaliści: Anna Wnuk Lipinska, Jakub Wantoch Rekowski, Krzysztof Wantoch Rekowski, Kazimiera Śpiołek. Do akcji włączyły się również dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Wolontariusze zebrali do puszek kwotę 1505,41. Akcją kierowały nauczycielki: Danuta Wantoch Rekowska i Jolanta Rymon Lipinska. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

>> zobacz więcej >>

     Grudzień     

Dnia 19 grudnia 2017 roku w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbyła się promocja książki „Bycio herbu Kasztan”. Autorką tekstu jest nauczycielka z naszej szkoły – pani Anna Gliszczyńska. Opowiada ona o pojawieniu się w Bytowie tajemniczej postaci – niezwykłego rycerza Bycia, który w towarzystwie wieszczówczi Anë będzie poznawał stolicę naszego powiatu i okolice. Książeczka napisana została w języku kaszubskim, ale dla ułatwienia zrozumienia tekstu równolegle pojawia się również polskojęzyczne tłumaczenie oraz słowniczek. Jest bogato ilustrowana i pełna żywych kolorów. Do wydawnictwa dołączona została płyta z audiobookiem uzupełnionym efektami dźwiękowymi. W nagranie zaangażowani zostali uczniowie naszej szkoły – Zuzanna Gliszczyńska (narrator), Helena Drążkowska (wieszczówka Ana – wiewiórka Ania) oraz Cyryl Drążkowski (Bëtk - Bycio). Od wakacji przygotowywali się do tego, by we wrześniu spróbować swoich sił jako lektorzy w studio nagrań Cubanos Partyzanos Records w Kłącznie. I bardzo dobrze się spisali w tej roli! Podczas promocji o pomyśle, o książce i płycie, o pracach nad ich realizacją opowiadał burmistrz Bytowa – pan Ryszard Sylka. O tworzeniu tekstu mówiła pani Anna Gliszczyńska, a o tym, jak powstawały ilustracje – pani Aleksandra Gliszczyńska. Na widowni obecni byli dyrektorzy bytowskich placówek oświatowych, wójtowie bytowskich gmin a także wójt naszej gminy oraz dyrektorka naszej szkoły - pani Lucyna Adamczyk. Nie zabrakło również nauczycieli i przedszkolaków ubranych w piękne kaszubskie stroje.
     

     

     


Kolejny rok z rzędu, w naszej szkole odbył się konkurs: "Kartka na Boże Narodzenie" ostatecznie do 6 grudnia wpłynęło 30 prac wykonanych w rozmaitych technikach plastycznych od uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Komisja złożona z uczniów należących do Samorządu Uczniowskiego wybrała te najciekawsze.
Wyniki w gimnazjum:
1. Kazimiera Śpiołek klasa 3a
2. Julia Wirkus klasa 3a

     Listopad     
29.11. Odbył się Wieczór Andrzejkowy z wróżbami oraz dyskoteką szkolną.      

10.11. Odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów klasy II a gimnazjum.      

     

     Październik     
13.10. Odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.      

     

     Wrzesień     

15.09. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata".

04.09. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018.

strona główna  Wstecz  Do góry
Admin:  zslipnica@poczta.onet.pl